WAWRZYNIEC KUC

#015 / W poszukiwaniu siły życia - wystawa fotografii

Wykład z cyklu „Architekt w podróży” będący również fragmentem wernisażu wystawy fotograficznej Wawrzyńca Kuca pt. „W poszukiwaniu siły życia”, zaprezentowanej w Krakowskim Oddziale SARP.

Wystawa jest relacją z trzech wypraw w których uczestniczył architekt Wawrzyniec Kuc:
• ekspedycji „Pocałunek Arktyki 2014”, samochodem przez wieczną zmarzlinę do miasta Workuty, położonego za kołem podbiegunowym w europejskiej części Rosji,
• samotnej wyprawy koleją w lecie 2015 przez Polarny Ural do dolnego biegu Obu,
• wyprawy „Mobius Eurasian Arctic Challenge 2016”, samochodem przez Azję do brzegów Morza Karskiego i Półwyspu Jamalskiego, z zamiarem okrążenia Uralu od północnej strony.

Wawrzyniec Kuc, na pytanie „dlaczego Rosja?”, odpowiada: „Bo jest niepowtarzalna i jest w niej niesamowity duch. To endemiczna mieszanka, złożona z bezkresnych przestrzeni, dzikiej, urzekającej przyrody i ludzi posiadających ważny gen człowieczeństwa, odpowiedzialny za braterstwo, gościnność, bezinteresowność. Są miejsca na świecie, zadeptane milionami stóp, odarte z intymności szaleństwem mody na podróżowanie. Taki świat, to dla mnie jak czytanie wytłuszczonej gazety z wieszaka dworcowego baru. Zdecydowanie wolę świeże wiadomości pachnące drukarnią. Dlatego w Rosji uciekam w miejsca dalekie i trudno dostępne w poszukiwaniu tego pierwotnego ducha, którego nazwałem – Siła Życia.

W arktycznej Rosji siłę tę dostrzec można w przyrodzie, rokrocznie odradzającej się na złość surowemu klimatowi, zobaczyć w codziennym, na pozór szarym życiu ludzi Północy i wreszcie we własnej duszy, gdy uświadamiasz sobie jak bardzo cieszy cię poznawanie odległych krain i ich mieszkańców.”

Wernisaż wystawy wraz z wykładem odbył się 8 września 2016 w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

Prezentacja multimedialna: 68 min.