Ewa P. Porębska oprowadza po wystawie „Archikolaże”

Listy Jerzego Sołtana, Andrzeja Wajdy, Bogdana Paczowskiego, archiwalne zdjęcia i fragmenty dawnych programów telewizyjnych, cytaty z wypowiedzi znaczących postaci architektury, a przede wszystkim opowieść o architektonicznych ideałach i pokusach oraz o postawach projektantów
i zmianach architektonicznych priorytetów wobec wyzwań, jakie niosą współczesne czasy – to wszystko zobaczyć można na wystawie Archikolaże w warszawskim Zodiaku.

Już 15 stycznia o godzinie 17.30 po ekspozycji oprowadzi jej pomysłodawczyni i kuratorka Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”.

Wystawa #Archikolaże jest krytyczną refleksją nad współczesną architekturą. To także opowieść o ideałach, postawach projektantów i zmianach architektonicznych priorytetów.

Skąd nazwa Archikolaże? Kolaż otwiera ścieżkę wiedzy na podszepty intuicji. Dlatego chętnie stosuję go jako metodę pracy, co sygnalizuję na wystawie, na której zdjęcia, świadectwa i dokumenty przenikają się z ulotnymi i wciąż jeszcze nieoczywistymi dla krytyki architektonicznej otwartymi formami (znanymi na przykład z social mediów), by podkreślić złożoność i wielopłaszczyznowość krytycznego zaangażowania.

O czym jest ta wystawa? O wartościach. O tym, że architektura jest przede wszystkim miejscem do życia, a nie błyskotliwym fetyszem – którym bywa, i za jaki w wielu środowiskach uchodzi – twierdzi autorka.

Miejsce wydarzenia:

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Pasaż Stefana Wiecheckiego

„Wiecha” 4

Wystawa czynna do 15 lutego 2023

Na wystawę zapraszają Miesięcznik Architektura-Murator wraz z m.st. Warszawą i ZODIAKIEM Warszawskiem Pawilonem Architektury.

Wstęp wolny