Zmarł arch. Marek Zmarz

Z żalem informujemy, że w dniu 30 listopada 2022 zmarł arch. Marek Zmarz, wieloletni członek Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 6 grudnia 2022, o godzinie 13.40 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy szczerego współczucia.

Koleżanki i Koledzy
oraz Zarząd SARP Oddział Kraków

Arch. Marek Zmarz urodził się 6 lipca 1946 w Krakowie. W roku 1964, w wieku 18 lat, został przyjęty na Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, co było niezwykle trudną sprawą, ponieważ na 8 kandydatów było jedno wolne miejsce. Pod koniec studiów (w roku 1970) przerwał naukę i rozpoczął pracę w Wiejskim Biurze Projektów przy placu Na Stawach w Krakowie. Biuro w tym czasie składało się z dwóch wielobranżowych pracowni TP1 i TP2, pracowni studialnej i projektów typowych TP3, pracowni kosztorysów, pracowni projektów typowych, drukarni i introligatorni. W sumie zatrudnionych było w nim około 400 osób.

Niezwykle ambitny Marek w 1975 roku dokończył studia i obronił pracę dyplomową, uzyskując tytuł  magistra inżyniera architekta. Promotorem Jego pracy dyplomowej pt. „Pałac ślubów w Krakowie” był prof. Zbigniew Kupiec. Dyplom ten był prezentowany na wystawie „Kraków – Wenecja” . Po studiach, w latach 1975-1983, nadal pracował w Wiejskim Biurze Projektów, które przekształciło się w Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wiejskiego AGROPiSP.

Pracę rozpoczął w pracowni studialnej projektowej TP3 prowadzonej przez mgr inż. budownictwa Jerzego Bielawskiego, jako technik ekonomii. Po reorganizacji Biura, kierownictwo pracowni TP3 objął arch. Jerzy Kobyliński, konstruktor, a Marek pracował w zespole projektowym mgr. inż. Andrzeja Magdziaka przy projektach powtarzalnych, takich jak np.: budynek produkcyjny powtarzalny pieczarkarni. Następnie pod kierunkiem mgr inż. arch. Karola Jakubowskiego zaprojektował m.in.: modernizację powtarzalnego budynku szkoły, architektury budownictwa jednorodzinnego, studium powtarzalnej zagrody zblokowanej z budynkiem jednorodzinnym dla zespołów rolniczych.

Lata 1981-83 to okres przemian w Polsce i bardzo trudny czas dla projektantów.

W roku 1983 zatrudnił się w P.P. Polmozbyt Kraków jako starszy specjalista w dziale inwestycji i przygotowania dokumentacji dla projektantów i wykonawców oraz uzgadniania tych projektów w stosownych urzędach i uzyskiwania pozwoleń na budowę i remonty.

W 1986 pracował w Centralnym Ośrodku Oświaty i Postępu w Rolnictwie w Brwinowie Odział Kraków, jako starszy specjalista. Do jego zadań należało m.in.: ustalanie programu działań dla inspektorów budowlanych ośrodków doradztwa rolniczego i ich szkolenie, współpraca z uczelniami akademickimi i ośrodkami doradztwa rolniczego.

W latach 1988-1997,  do czasu przejścia na rentę, pracował w Urzędzie Miasta Krakowa
w Wydziale Nadzoru Budowlanego.

Po przejściu na rentę brał czynny udział w pracach Stowarzyszeń i Klubów Społecznych. Był członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków oraz Krakowskiego Klubu Architektów.

Opracował: Stanisław Dziedzic