Spotkanie w MCK – Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji

W imieniu Organizatorów zapraszamy w dniu 27 października br. (czwartek) o godz. 18:00 do Międzynarodowego Centrum Kultury na spotkanie ,,Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji”. W dyskusji wezmą udział Ewa P. Porębska i Anna Syska, a wydarzenie poprowadzi dr Michał Wiśniewski.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie pokaz trzech filmów dokumentalnych według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej „Zawód Architekt”, „Czerwony Pałac”, „Architektura Sacrum”, zrealizowanych na początku lat 90. dla TVP.

Spotkanie z tłumaczeniem na PJM będzie również transmitowane na profilu FB MCK.

Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków

O Uczestnikach:

Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury, kuratorka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury. Międzynarodowa ekspertka, konsultantka, jurorka konkursów, w tym (nagroda Unii Europejskiej EU Mies van der Rohe Award czy Public Space Award). Od 1994 roku jest redaktorką naczelną czasopisma architektonicznego „Architektura-murator”.

Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.  Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako Miejska Konserwator Zabytków w Tychach. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.

dr Michał Wiśniewski – absolwent Instytutu Historii Sztuki UJ oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury, zaangażowany w realizację studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta (Columbia University). Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki.

Więcej informacji na stronie internetowej MCK