Śp. prof. Stanisław Juchnowicz (1923 – 2020)

Z ogromnym żalem przekazujemy wiadomość o śmierci pana profesora Stanisława Juchnowicza,wybitnego urbanisty i architekta, wieloletniego członka Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków, laureata Złotej Odznaki SARP.

Prof. Juchnowiczurodził się 10 VI 1923 w Lidzie (dawne województwo nowogródzkie), zmarł 31 I 2020 w Krakowie. Maturę zdał w 1940 r. we Lwowie, gdzie rozpoczął studia w Konserwatorium i na Politechnice Lwowskiej. Był żołnierzem Armii Krajowej.

Prof. Juchnowicz rozpoczął karierę architekta w powojennej Polsce od ukończenia studiów na Politechnice Gdańskiej i pracy przy odbudowie zrujnowanego miasta w tamtejszym Centralnym Biurze Projektowym. Od 1950 r. stał się jednym ze współtwórców założenia urbanistycznego Nowej Huty, w zespole generalnego projektanta Tadeusza Ptaszyckiego – w Centralnym Biurze Projektów i Studiów Budownictwa Osiedlowego dla Miasta Nowa Huta.  Był projektantem i autorem założeń mieszkaniowych w Nowej Hucie, zwłaszcza osiedla B2 (na 6000 mieszkańców) i założeń zielonych oraz rekreacyjnych.

Poza Nową Hutą, profesor był autorem wielu projektów i realizacji, m.in. w Krakowie, Chorzowie, Łodzi i Lublinie. Działał jako urbanista i wykładowca także na forum międzynarodowym. Otrzymał stypendium Forda na Uniwersytecie Pensylwańskim (1959-1960), co zaowocowało jego dysertacją doktorską i habilitacyjną. Działał też w Afryce (1973-1981), organizując Wydział Urbanistyki i Planowania Regionalnego na Uniwersytecie w Zarii (Nigeria) i opracowując plany rozwoju miast w tym kraju, w tym koncepcję nowej stolicy – Abudży.

Profesor Juchnowicz był wieloletnim pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej,  kierował Zakładem Projektowania Miast i Osiedli (1970-1973), był wicedyrektorem Instytutu Urbanistyki i Planowania Przestrzennego (1979-1991). Pełnił funkcję dziekana Wydziału (1984-1987), był także założycielem Międzynarodowego Ośrodka Kształcenia i Studiów Urbanistycznych Politechniki Krakowskiej, oraz promotorem wielu dyplomów i prac doktorskich. Prof. Stanisław Juchnowicz od 2003 był profesorem na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
W latach osiemdziesiątych stał się współzałożycielem Polskiego Klubu Ekologicznego, pierwszej organizacji pozarządowej o takim profilu w ówczesnym systemie, orędownikiem idei zrównoważonego rozwoju.

Stanisław Juchnowicz był też laureatem wielu nagród i odznaczeń państwowych, m.in. Państwowej Nagrody Artystycznej II stopnia, Krzyża Kawalerskiego i Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Od 2013 r. był Honorowym Obywatelem Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

We wspomnieniach swych studentów, współpracowników i członków SARP Oddział Kraków profesor architekt Stanisław Juchnowicz pozostanie na zawsze jako osoba wielkiej kultury, taktu i wrażliwości. Był prawdziwym mentorem, wzorem cnót obywatelskich i służby ideałom architektury. Cześć Jego pamięci!

Opracowała dr inż. arch. Marta A.Urbańska, członek Zarządu Oddziału SARP Kraków

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 11 lutego 2020; godz. 11:00 – msza św. w kolegiacie św. Anny, godz.13:00 – pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim.