Śp. arch. Krzysztof Gądek (1952-2021) – wspomnienie

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 18 lipca 2021 zmarł nasz Kolega arch. Krzysztof Gądek,

członek Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 23 lipca o godz. 13.00 na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Rodzinie oraz Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Krzysztof Gądek, architekt, zakopiańczyk urodzony w 1952 roku. Po ukończeniu Zakopiańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera, rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Studia z tytułem magistra inżyniera architekta ukończył dyplomem u prof. Zbigniewa Kupca. Jeszcze jako student, potem młody architekt, miał kontakt ze znamienitymi mistrzami – profesorami z grupy „regionalistów”, takimi jak: Zbigniew Kupiec- jeden z autorów świetnego „Domu Turysty”, Tadeusz Przemysław Szafer- twórca Konserwatoriów w Starej Polanie, Andrzej Skoczek- m.in. autor planu przestrzennego  zagospodarowania miasta Zakopane, czy Włodzimierz Gruszczyński „Wizjoner”.

W 1976 roku Krzysztof Gądek wrócił do swojego Zakopanego. Podjął pracę w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, później w Wojewódzkim Biurze Projektów. Równolegle projektował indywidualne budynki mieszkalne, wnętrza, elementy wyposażenia.

Za osiągnięcia twórcze otrzymał w 1985 roku – przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki – Status Twórcy Architekta. W 1991 roku spełniło się jego marzenie – założył Autorską Pracownię Architektury i Wnętrz. Styl Zakopiański nazwany jest stylem Witkiewiczowskim, architektura Krzysztofa jest rozpoznawalnym stylem Gądka. Wywodzi się z tradycji dawnych cieśli, nie  jest kopią lecz twórczym przekształceniem formy, funkcji, detalu. Krzysztof Gądek miał szacunek do rodzimej przestrzeni i rodzimej architektury.

W latach 1984-90 był przewodniczącym Koła SARP w Zakopanem, sędzią konkursowym SARP oraz wieloletnim członkiem Zarządu Oddziału Sądecko-Podhalańskiego SARP. Brał czynny udział w organizacji wystaw, seminariów i konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Za działalność społeczną otrzymał najwyższe wyróżnienie w Stowarzyszeniu – Złotą Odznakę SARP. Po rozwiązaniu Oddziału Sądecko-Podhalańskiego stał się współzałożycielem Podhalańskiego Koła SARP.

Odszedł w pełni sił twórczych.

Żegnaj Przyjacielu!

arch. Zenon Remi SARP

arch. Jacek Kłak

przewodniczący Koła Podhalańskiego SARP

budynek mieszkalny w Kościelisku
Pensjonat w Zakopanem przy ul. Bogdańskiego