Wernisaż wystawy oraz wykład arch. Stanisława Deńko 
 
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego zaprasza na wernisaż wystawy połączony z wykładem Laureata Honorowej Nagrody SARP 2016 – Stanisława Deńko.

Stanisław Deńko jest absolwentem Politechniki Krakowskiej. W trakcie swojej bogatej kariery prowadził działalność dydaktyczną na Wydziałach Architektury Politechniki Krakowskiej, University of Iowa, University of Tennessee w Knoxville oraz Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego. Pełnił funkcję dyrektora Wydziału Architektury oraz Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także Głównego Architekta Miasta Krakowa. Jednym z największych sukcesów była wygrana w konkursie (1973) i realizacja siedziby Ambasady Polski w New Delhi w Indiach, wraz z prof. Witoldem Cęckiewiczem, oddanej do użytku w roku 1977. Od 1993 roku jest dyrektorem krakowskiej pracowni architektonicznej Wizja". Do ważniejszych realizacji powstałych po 2000 roku należą: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (we współpracy z biurem architektonicznym APA – Czech, Duliński, Wróbel), supermarket Auchan w Sosnowcu, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (projekt wyłoniony w inwestorskim konkursie architektonicznym). Stanisław Deńko współpracował wówczas z prof. Wojciechem Leśnikowskim oraz biurami HNTB (USA) oraz HOK (Wielka Brytania), głównie przy opracowywaniu wizji rozwoju Portu Lotniczego Kraków-Balice; w przetargu na rozbudowę terminalu zdobywa II nagrodę. W ramach współpracy biura „Wizja” Sp. z o.o. z innymi partnerami zagranicznymi powstaje (przy udziale autorskim Stanisława Deńko) zrealizowana adaptacja silosów zbożowych w Oslo na wielorodzinny budynek mieszkaniowy (z biurem Architekci Mikołajski & Wiese).
W biurze architektonicznym „Wizja” Sp. z o.o. powstają m.in.: budynki mieszkalne (nagroda SARP za budynek przy ul. Fabrycznej w Krakowie, nagroda Budowniczych Domów za budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Kazimierza Wielkiego w Krakowie, nagroda firmy Vasco za projekt domu mieszkalnego przy ul. Wodociągowej w Krakowie i nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010 za budynek mieszkalny jednorodzinny w Burowie). W roku 2006 „Wizja” Sp. z o.o nawiązuje współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum realizuje przy autorskim udziale Stanisława Deńko: zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej w Krakowie; budynek biurowy dla siedziby KPT w Czyżynach; budynek biurowy Alma Tower przy ulicy Pilotów i Centrum Archiwizacji Sztuki Tadeusza Kantora – Muzeum Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (I Nagroda w konkursie międzynarodowym; nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe, Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2016).

Wydarzenie odbedzie się w czwartek, 2 marca 2017, o godzinie 19:00 w Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ul. Herlinga Grudzińskiego 1, Aula – Budynek A.

Wystawa prezentowana będzie do końca marca 2017. Więcej informacji na Facebook SARP Kraków