Wernisaż wystawy "V4 Family Houses"


Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Krakowie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy domów jednorodzinnych „V4 Family Houses”, który odbędzie się w czwartek, 2 lutego 2017 o godz. 18:00 w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

Wystawę otworzy András Borsos (Węgry) – Kurator wystawy V4 (Visegrad Four) Family Houses 2016.
András Borsos (ur. 1960 w Budapeszcie) – architekt, w latach 2008-2014 Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Architektów Węgierskich, projektant wielu budynków przemysłowych i komercyjnych, menadżer wystaw architektonicznych.

Szesnaście realizacji z krajów Grupy Wyszehradzkiej zaprezentowanych zostanie w kolejnej, IX edycji przedsięwzięcia, organizowanego od 2008 roku przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich przy wsparciu Narodowej Fundacji Kultury Węgier.
Wyboru prezentowanych obiektów dokonały stowarzyszenia architektów każdego z krajów: Magyar Építőművészek Szövetsége (Węgry), Obec Architektů (Czechy), Spolok Architektov Slovenska (Słowacja) i Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Polskę reprezentować będą 4 projekty, wybrane przez Jury w składzie: Grzegorz Stiasny (Wiceprezes SARP ds. Twórczości), Ewa Kuryłowicz (Przewodnicząca ZKSK SARP), Andrzej Duda (SARP Oddział Katowice), Grzegorz Dżus (SARP Oddział Olsztyn), Marek Sietnicki (SARP Oddział Szczecin), są to:

1. Arka Koniecznego, KWK Promes
2. Dom w Świerklańcu, Jojko+Nawrocki Architekci
3. Dom w Tatrach, Karpiel Steindel Architektura
4. Przebudowa domu w Łaziskach, SLAS Architekci

Autorzy nominowanych obiektów z Polski, tradycyjnie już spotkają się w Krakowie, by podzielić się z uczestnikami wydarzenia ilustrowaną zdjęciami opowieścią dotyczącą historii konkretnego domu, anegdotami związanymi z inwestorami czy procesem realizacyjnym. Wernisaż ma zatem charakter wykładu z kilkoma prelegentami i widownią.

Wystawa V4 Family Houses 2016 była już prezentowana w Budapeszcie, Pradze i Koszycach. W Galerii Architektury SARP Kraków eksponowana będzie do 10 lutego 2017. Następnie pojedzie do Bratysławy.