Wernisaż wystawy „Przyjazne przestrzenie dostępne dla wszystkich" 

 
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Nagrody UIA „Przyjazne przestrzenie dostępne dla wszystkich” – UIA Award „Friendly Spaces Accessible to All” we wtorek, 12 stycznia 2016, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie.
 
Celem tej nagrody jest promocja architektury przyjaznej to znaczy architektury inspirującej, ciekawej i powszechnie dostępnej, a więc tworzącej odpowiednie otoczenie dla człowieka. Środki jakimi ten cel może być osiągnięty to właściwe wpisanie w kontekst, oraz dobór skali, formy, barwy, materiału, oświetlenia.
 
Nagroda jest przyznawana na każdym kongresie Międzynarodowej Unii Architektów (co trzy lata). Po raz pierwszy w skali globalnej przyznano ją na kongresie UIA w Durbanie w 2014. Kolejna edycja zostanie rozstrzygnięta w Seulu w 2017.
 
Do Nagrody mogą być zgłaszane budynki i przestrzenie publiczne nowo realizowane oraz obiekty historyczne rewitalizowane oddane do użytku pomiędzy kongresami. Konkurs Nagrody jest rozstrzygany dwu etapowo – na poziomie regionu UIA i na poziomie światowym. W poprzedniej edycji uczestniczyło 100 prac. Jeden z trzech medali Nagrody otrzymali autorzy Małopolskiego Ogrodu Sztuki – architekci Krzysztof Ingarden i Jacek Ewý.
 
Wystawa była prezentowana podczas Międzynarodowego Biennale Architektury w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 15-16 października 2015.
 
Obecnie wystawa będzie prezentowana w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6 w Krakowie od 12 stycznia do 1 lutego 2016. Więcej informacji na FB SARP Kraków.
 

Zdjęcia z wernisażu wystawy