Wystawa Andrea Palladio 1508-1580


Andrea Palladio był jedną z głównych postaci w historii architektury. Dzięki Palladio dom, zarówno na wsi, jak i w mieście, staje się budynkiem, dzięki któremu architekt może najlepiej zaprezentować swoje możliwości, spełniając indywidualne oczekiwania właściciela, jednocześnie nie odrzucając reguł dobrej architektury.

 Popularność i wpływ Palladio zostały rozprzestrzenione nie tylko dzięki jego dziełom budowlanym, ale również dzięki książce Quattro Libri dell’Architettura (Wenecja 1570), w którym przedstawił główne założenia oraz modele typowe dla nowej architektury. Myślą przewodnią wystawy jest analiza życia Palladio poprzez ukazanie dzieł tego wybitnego architekta z regionu Veneto. Wystawa podzielona jest na trzy części: budynki użyteczności publicznej, budynki mieszkalne i kościoły.

 Założeniem ekspozycji jest przekazanie międzynarodowej publiczności wiedzy o twórczości Andrea Palladio w kontekście wartości terytorialnych, kulturowych i turystycznych.

 Poprzez zdjęcia Pino Guidolottiego, projekt ma na celu stworzenie narzędzia do komunikacji, które pozwoli na przekazanie szerokiej publiczności niezwykłego bogactwa spuścizny palladiańskiej w Veneto, nadal żywej i obecnej, pięćset lat po narodzinach autora.

 Wystawa, zorganizowana przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z włoskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych DGPC Uff.II, Regionem Veneto, Międzynarodowym Centrum Badań Andrea Palladio w Vicenzy, Konsulatem Honorowym Włoch w Krakowie, przedsiębiorstwem Verona Building i wzbogacona o dwujęzyczny katalog włosko – polski, będzie otwarta do 23 kwietnia 2009 r.

Przedstawiciel Międzynarodowego Centrum Badań nad Architekturą Andrea Palladio, Marco Riva, będzie obecny na inauguracji, po której zapraszamy na poczęstunek złożony z przysmaków z Vicenzy, przygotowany dzięki uprzejmości restauracji Casanova z Krakowa.

 

INFORMACJE:

 Włoski Instytut Kultury

ul. Grodzka 49

31-001 Kraków

tel.12 421 89 43 wew. 113

oktawian.steliga.iic@esteri.it

www.iiccracovia.esteri.it