Wykład i dyskusja "Wstęga Pamięci - Pomnik Armii Krajowej w Krakowie" - Alexander Smaga 
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wykład Alexandra Smagi, wiedeńskiego rzeźbiarza i architekta, współautora zwycięskiej pracy konkursowej na pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim pod Wawelem w Krakowie, w planowanym tam Ogrodzie Pamięci Narodowej.

"Armia Krajowa i Polskie Państwo Podziemne były unikatowym wydarzeniem o światowej skali. W żadnym z okupowanych w Europie państw alianckich, siła oporu nie osiągnęła takiego wymiaru. Inspirowaliśmy się przede wszystkim najważniejszymi pomnikami w Polsce, ale też miejscami w Normandii i w Południowej Anglii. Są to duże, otwarte przestrzenie z odpowiednim otoczeniem, które wzmacnia wyraz pomnika. Powstaje szczególne miejsce dla oddawania hołdu i kontemplacji. Pomnik łączy w sobie tradycje i współczesność. Opracowanie projektu technikami cyfrowego projektowania oraz metodami referencji kartograficznych."

Projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego za „koncepcję odpowiadającą na przesłanie ideowe i przedstawione motywacje dotyczące szczegółowej lokalizacji i uformowania pomnika wraz z otoczeniem”. Zdaniem jury „koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. 'wstęgą pamięci' w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna”. Przestrzeń ta „wraz z umieszczonym akcentem na osi proponowanej alei pamięci AK, stanowi o jego oryginalności przestrzennej, społecznej i artystycznej”.

Inicjatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Partnerem w Polsce jest biuro: AiR Jurkowscy – Architekci Sp. z o.o.

Wykład odbędzie się w czwartek, 25 września 2014, o godz. 18:00, w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie.

 
 
Po wykładzie przewidziana jest dyskusja z udziałem zaproszonych gości i publiczności.
 
Udział w dyskusji wezmą:

mjr adw. Ryszard Łada Brodowski
Prezes Okręgu Małopolska, Członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK
 
prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
Instytut Historii, Uniwersytet Jagielloński
 
doc. dr Piotr W. Kurek
Członek Prezydium ZG ŚZŻAK
 
prof. zw. dr hab. inż. arch. Stanisław Juchnowicz
były żołnierz AK, wieloletni pracownik Politechniki Krakowskiej i dziekan Wydziału Architektury PK
 
Jacek Maria Stokłosa
Główny Plastyk Miasta Krakowa (2002-2013)
 
prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki
Instytut Nauk Historycznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie  
 
  
 
 
 
 
 
 
  
 
Alexander Smaga, urodzony w 1976 w Wiedniu, w polskiej rodzinie emigracyjnej.
Ukończył studia architektury na Politechnice Wiedeńskiej u Wiliama Alsopa z wyróżnieniem. Studiował w Paryżu w École Nationale Supérieure d'Architecture de Versailles i na Akademii Sztuk Pięknych (Universität für Angewandte Kunst) u Wolfa Prixa w Wiedniu.
Pracuje jako samodzielny architekt i designer. Jest współzałożycielem studia architektonicznego CSA w Wiedniu. Pracował nad wieloma projektami i konkursami architektonicznymi w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech i w Austrii.
W maju ubiegłego roku wygrał wraz ze swoim zespołem projektanckim konkurs na Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego pod Wawelem. Żyje i pracuje w Wiedniu i w Krakowie.
 
 
Fotorelacja z dyskusji i wykładu: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152732177269621.1073741960.202719269620&type=1