Wykład “Urban regeneration and urban design" - Ellen Hellsten


Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wykład “Urban regeneration and urban design” – prowadzony przez panią architekt Ellen Hellsten, partnera w biurze architektonicznym Ghilardi + Hellsten Arkitekter, w ramach cyklu wydarzeń norweskich składających się z wystawy plenerowej, wykładów, seminarium oraz debaty „Inside Outside Norway. Architektura demokracji” odbywających się w ramach ogólnopolskiego “Tygodnia z Architekturą”.
 


Ellen Hellsten (1972) – dyplom na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii uzyskała w 1997 roku. Po praktyce architektonicznej w Oslo, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała studia i otrzymała tytuł magistra na Uniwersytecie Harvarda. Stanowisko planowania miasta sprowadziło ją do Nowego Jorku, jednak w 2003 roku powróciła do Oslo, gdzie związała się z Instytutem Urbanistyki w Szkole Architektury w Oslo jako wykładowca. Równocześnie wraz ze swoim partnerem Franco Ghilardi założyła biuro architektoniczne Ghilardi + Hellsten Arkitekter. Jednym z pierwszych sukcesów był zwycięski projekt Europan 7.
 
Obecnie biuro zatrudnia 16 pracowników i zajmuje się Architekturą, Krajobrazem i Urbanistyką, łącząc te dyscypliny. Celem wszystkich projektów jest stworzenie “funkcjonalnego i performatywnego” designu; łącząc się i współpracując na różną skalę, by wygenerować zespół projektowy i stworzyć prace, które charakteryzują się skutecznością i wydajnością. Ich siła oparta jest na dogłębnych badaniach, kluczowych analizach, oportunizmie i podejmowaniu ryzyka, tam gdzie idee i koncepcje dominują nad tradycyjnymi rozwiązaniami.
 
Portfolio biura składa się z projektów we wszystkich skalach i poziomach złożoności, od mostów i domów jednorodzinnych do dużych budynków biurowych i obszarów miejskich o różnorodnym przeznaczeniu i rozwoju. Wiele z tych projektów to rezultat wygranych konkursów otwartych i zamkniętych. Projekty przestrzeni publicznych i ich nieodłączny związek z innymi programami, stanowią składowe wiedzy praktycznej o urbanistyce w połączeniu z ideą "miejskich modernizacji".
 
Wydarzenia „Inside Outside Norway. Architektura demokracji” są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor w latach 2003-2008 Kunsthøgskolen i Oslo), Association of Consulting Architects in Norway, Innovation Norway przy Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie, oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie.