Archi-czwartki w MCK


W ramach cyklu: Archi-czwartki w MCK zapraszamy na:
wykład Mariana Mikołajskiego pt. Architektura w procesie przemian społeczeństwa norweskiego od XIX do XXI w.
8 marca 2012, godz. 18.00
Międzynarodowe centrum kultury www.mck.krakow.pl
Kraków, Rynek Główny 25, wstęp wolny

Wykład Mariana Mikołajskiego „Architektura w procesie przemian społeczeństwa norweskiego od XIX do XXI w.”, który odbędzie się w MCK 8 marca o godz. 18.00, to drugie spotkanie z cyklu Archi-czwartki w MCK, towarzyszącego prezentowanej w Galerii wystawie „Współczesna architektura norweska 2005-2010.
Wykład będzie nie tylko przeglądem historii architektury norweskiej, ale także ciekawym wglądem w jej kulturowe i społeczne przemiany. Architektura jest sztuką oddającą obraz drgań i napięć społecznych danej epoki i z takiej właśnie perspektywy spojrzymy na architekturę norweską. Kraj ten przeszedł długą drogę od poszukiwania wyrazu własnej narodowej tożsamości w XIX wieku, poprzez odzyskanie niepodległości i próbę definiowania narodowego modelu kultury w kontekście nowoczesności i przemysłu oraz współczesność będącą odzwierciedleniem dążeń i ambicji norweskiego społeczeństwa. Częścią wykładu będzie też film „Impresja o Norwegii” (MFA & Innovation Norge 2009).

Marian Mikołajski – architekt, od 2001 roku konsul honorowy Królestwa Norwegii w Krakowie mianowany przez Króla Norwegii Haralda V. Jest członkiem SARP oraz Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów. Będąc czynnym architektem, ma na swoim koncie projekty głównie w Polsce i Norwegii. W 2010 roku został odznaczony Norweskim Krzyżem Zasługi.

Program towarzyszący wystawie
WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA NORWESKA 2005–2010
8 marca, godz. 18.00 „Architektura w procesie przemian społeczeństwa norweskiego od XIX do XXI w.” Wykład Mariana Mikołajskiego, Konsula Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie

15 marca, godz. 18.00 Myślenie krajobrazem. Spotkanie z Bartoszem Haduchem, Jarosławem Kozakiewiczem i Janem Kubecem. Prowadzenie: Ewa P. Porębska

22 marca, godz. 18.00 „Sztuka i architektura wobec przestrzeni natury” wykład dr Moniki Rydiger