Wyjazd "Śladami Architektury" Centrum Nauki – PODZAMCZE 
 
Centrum Nauki Leonardo da Vinci – architektura, krajobraz, historia.
 
W sobotę 25 października 2014 Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wyjazd z cyklu „Śladami architektury” do Podzamcza Chęcińskiego koło Kielc.
 
W zabytkowym zespole Dworu Starościńskiego w Podzamczu Chęcińskim pod Kielcami powstało nowoczesne Centrum Nauki, którego projekt wybrano w drodze konkursu.
 Ma ono promować nowoczesną komunikację naukową, ciekawość i samodzielne myślenie. Nowo powstały budynek łączy krajobraz i zabytkowe budowle człowieka. Ważne jest jego umiejscowienie pomiędzy dworem a spichlerzem i powiązania widokowe z zamkiem w Chęcinach, kościołem w Starochęcinach oraz połączenie z ogrodem zdarzeń. Zgodnie z zamysłem autorów realizacji celu Centrum Nauki służą także rozwiązania techniczne – zielony dach, fasada „geologiczna” z barwionych betonów, konstrukcja z prefabrykatów żelbetowych o dużych rozpiętościach.
 
Architekci Urszula i Marcin Bratańcowie – autorzy realizacji – opowiedzą nam na miejscu o idei budynku, projekcie konkursowym i budowie Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego.
W ramach wycieczki zwiedzimy także interaktywną ekspozycję, zajrzymy do ogrodu zdarzeń i zobaczymy unikalną wystawę „Świat Leonarda da Vinci”, która do tej pory była pokazywana między innymi w Tokio, Nowym Jorku czy Chicago. Poznamy też pozostałe obiekty założenia: dwór starościński, zrekonstruowany ogród barokowy, bramę Jana III Sobieskiego, biurowiec adaptowany na bank komórek macierzystych.
 
Program wyjazdu:
8:30 – odjazd autokaru sprzed wejścia do budynku głównego Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24 w Krakowie.
10:15 – spacer z Urszulą i Marcinem Bratańcami – autorami obiektu
11:00 – zwiedzanie Centrum Nauki z przewodnikiem
14:00 – obiad w Dworze Starostów Chęcińskich
15:15 – odjazd do Krakowa
16:30 – przewidywany czas przyjazdu do Krakowa
 
Ceny:
Osoby dorosłe: 90,- PLN
Członkowie SARP: 80,- PLN
Studenci, młodzież i dzieci: 70,- PLN
 
Cena zawiera:
– przejazd autokarem na trasie Kraków – Podzamcze Chęcińskie – Kraków
– ubezpieczenie
– bilet wstępu (wraz z opłatą za przewodnika)
– obiad
 
Zapisy i wpłaty przyjmuje biuro SARP Kraków do środy, 22 października 2014.
 
Prosimy przy zgłoszeniu na sarp@sarp.krakow.pl o podanie danych kontaktowych (telefon komórkowy i e-mail) oraz danych do ubezpieczenia: dokładny adres zameldowania, datę urodzenia, nr dowodu osobistego.
 
Numer konta: Alior Bank S.A. 88 2490 0005 0000 4530 6261 9176 z dopiskiem wyjazd „Śladami architektury” – Podzamcze.
 
Zapraszamy!