Rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza


W piątek, 7 września 2018 o godz. 18:00, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród Laureatom 9. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
 
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 30 realizacji architektonicznych, 15 w kategorii architektury użyteczności publicznej, 13 w kategorii architektury mieszkaniowej oraz 2 w kategorii przestrzeni publicznej.

Rozstrzygnięcia konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza  dokonał Zarząd Województwa Małopolskiego na podstawie oceny i nominacji Sądu konkursowego, który obradował w składzie:
  • Stanisław Deńko – Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Kraków,
  • Oskar Grąbczewski – OVO Grąbczewscy Architekci,
  • Krzysztof Ingarden – Członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Kraków,
  • Konrad Myślik –  publicysta, krytyk architektury,
  • Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”,
  • Zenon Remi – Przewodniczący Kolegium Sędziów Konkursowych SARP Oddział Sądecko-Podhalański,
  • Janusz Sepioł – Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Małopolskiego – Przewodniczący Sądu konkursowego,
  • Małgorzata Tomczak – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura & Biznes”,
  • Paweł Zieliński – Prezes Zarządu Mofo Architekci Ma sp. z o.o. sp.k.
oraz
  • Katarzyna Głuch – Sekretarz Sądu konkursowego.
 
Wyniki:
 
1. Kategoria: Architektura użyteczności publicznej
I miejsce:
Hala KS Cracovia z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, al. Focha 40, 30-119 Kraków
  • Autor: Biuro Projektów Lewicki Łatak sp. z o.o. sp. k.
    • Inwestor: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizację nagrodzono za wzorowe ulokowanie na wymagających osiach widokowych, za niezwykle indywidualne ukształtowanie bryły, która z głębokim respektem dla krajobrazu współtworzy nowe przestrzenie publiczne – obszar dziedzińca i zielony dach dostępny także dla niepełnosprawnych.
 
 
II miejsce:
Terminal pasażerski T4 Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, ul. kpt. M. Medweckiego 1, 32-083 Balice
  • Autor: Jacek Czech, Janusz Duliński, Piotr Wróbel (Agencja Projektowa Architektura Czech-Duliński-Wróbel sp. z o.o.)
    • Inwestor: Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizacja nagrodzona za stworzenie wyrazistego symbolu miejsca, oryginalną formę, która nadała tożsamość tej najważniejszej dziś bramie do miasta.
 
 
III miejsce:
Budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, ul. Mickiewicza 33, 33-340 Stary Sącz
  • Autor: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.
    • Inwestor: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Realizacja nagrodzona za wrażliwość w podejściu do zabytkowego publicznego budynku oraz rozwinięcie nowoczesnej formy w kształcie, który tworzy nową jakość biblioteki jako miejsca uczestnictwa w kulturze.
 
 
Wyróżnienia (równorzędne): 
- Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder, os. Kaptarz 40, 32-005 Niepołomice
  • Autor: Konior Studio Tomasz Konior
  • Inwestor: Gmina Niepołomice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie za obiekt o wyraźniej tożsamości, przyjaznej skali i wysokich walorach funkcjonalnych.
 
- Hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, ul. Grochowska 20, 31-521 Kraków
  • Autor: Marcin Brataniec, Damian Mierzwa, Marek Bystroń (Em4. Pracownia Architektury. Brataniec)
  • Inwestor: Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie dla budynku, który przy wszystkich zaletach funkcjonalnych i właściwie wyważonej skali, reprezentuje ciekawą formę gry z tradycjami brutalizmu i operowania asymetriami.
 
 
- Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Sułkowicach, ul. Kwiatowa 16, 32-440 Sułkowice
  • Autor: Łukasz Pióro, Maciej Franta
    • Inwestor: Gmina Sułkowice
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Wyróżnienie za formę obiektu, który buduje wizerunek miasta i może być przedmiotem dumy mieszkańców oraz za doskonałe wpisanie obiektu w otoczenie.
 
2. Kategoria: Architektura mieszkaniowa
I miejsce:
Dom w Kościelisku, ul. Rysulówka 149 A, 34-511 Kościelisko
  • Autor: Piotr Kuczia
    • Inwestor: Magdalena Czerwińska-Wyraz
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt ma charakter ideowej deklaracji i reprezentuje architekturę, gdzie forma i skala nawiązują do tradycji miejsca, unikając dekoracyjnych stylizacji czy dosłowności, a jednocześnie jest eksperymentem materiałowym, technologicznym i wyróżnia się minimalistyczną dyscypliną w ukształtowaniu funkcji i formy.
 
 
II miejsce:
Budynek mieszkalny jednorodzinny –  Wood House, ul. Lazurowa 3A, 31-343 Kraków
  • Autor: Piotr Kita, Tomasz Koral (Kita Koral Architekci sp. z o.o.)
    • Inwestor: Modern Living Development sp. z o.o. sp. k.
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt to odważna próba stworzenia nowej jakości formy miejskiego budynku zaprojektowanego z głębokim respektem dla istniejącej zieleni.
 
 
III miejsce:
Dom jednorodzinny we Wróżenicach, ul. J. Sawy-Calińskiego 61K, 31-999 Kraków
  • Autor: Gaja Bieniasz Pracownia Architektoniczna
    • Inwestor: Milena Gumienny
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt twórczo eksploatuje archetyp domu dobrze osadzonego w krajobrazie, osiąga czystość układu funkcjonalnego i bryłowego, bardzo ambitnego, ale bez cienia pretensjonalności.
 
 
Wyróżnienie:
- Budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Dolna 4A, 31-579 Kraków
  • Autor: Piotr Kita, Tomasz Koral (Kita Koral Architekci sp. z o.o.)
    • Inwestor: Box Development sp. z o.o. sp. k.
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt respektuje skalę dzielnicy, wyróżnia się perfekcyjnym wyważeniem proporcji i rytmów przedstawiając nową propozycję miejskiego domu wielorodzinnego.
 
 
3. Kategoria: Przestrzeń publiczna
I miejsce:
Pomost ze strukturami obserwacyjnymi „Enklawa przyrodnicza BOBROWISKO w widłach rzek Dunajca i Popradu”, gmina Stary Sącz
  • Autor: Wojciech Świątek Anna Szewczyk-Świątek 55Architekci s.c.
    • Inwestor: Gmina Stary Sącz
Uzasadnienie Sądu konkursowego: Projekt jest wzorem nieinwazyjnego działania w środowisku przyrodniczym. Kameralna skala, wyszukana lokalizacja, pięknie dobrany materiał i oryginalna forma doskonale wpisana w krajobraz budują przekonanie, że nasze budowanie może też być częścią natury.
 
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Nagrody:http://witkiewicz.malopolskanagroda.pl/
 
Fotorelacja z Gali wręczania nagród (fot. Biś Lisowski)