Rozstrzygnięcie konkursu Dyplom Roku 2018


Z przyjemnością informujemy, że pan Bartosz Girek, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz pan Michał Sajdek, absolwent Wydziału Architektury Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego otrzymali wyróżnienia równorzędne w tegorocznej edycji konkursu o Doroczną Nagrodę SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku 2018.
 
 
mgr inż. arch. Bartosz GIREK
praca dyplomowa: BRASILIA – DRUGIE DNO MIASTA
promotor: dr hab. inż. arch. Anna Franta, Prof. PKfot: Biś Lisowski

Wyróżnienie przyznano za:
 
Wyrazistość i spójność przedstawionej wizji rozwoju miasta Brasilia, godzącej szacunek dla modernistycznego dziedzictwa kultury z dzisiejszymi potrzebami mieszkańców. Pomysł na usuwanie dysfunkcjonalności historycznego ikonicznego układu poprzez jego uzupełnianie - wprowadzenie gęstej struktury miejskiej poniżej poziomu terenu w pustych przestrzeniach podstawowych osi urbanistycznych - to oczywista utopia. Utopia na skalę wielkości zrealizowanej idei miasta Brasilia. Jednak otwiera ona drogę do poszukiwania rozwiązań podobnych, powszechnych problemów, związanych z dostosowaniem dziedzictwa modernizmu do dzisiejszych czasów - przy zachowaniu czytelności pierwotnych założeń.mgr inż. arch. Michał SAJDEK
praca dyplomowa: KOMPLEKS REKREACYJNY NAD ZALEWISKIEM “BEŁCHATÓW”
promotor: dr inż. arch. Agnieszka Starzykfot: Biś Lisowski
 
Wyróżnienie przyznano za:
 
Przedstawienie problemu rekultywacji terenów poprzemysłowych, zdegradowanych poprzez eksploatację kopalni odkrywkowej w Bełchatowie, jako kreatywnej szansy rozwojowej. Autor projektu w bardzo oryginalny i nowatorski sposób proponuje budowę kompleksu rekreacyjnego na brzegu planowanego zalewu w sposób zakładający rozpoczęcie jego budowy w chwili, gdy teren planowanej inwestycji nie zostanie jeszcze zalany. Stwarza to szansę na bardzo ciekawe kształtowanie linii brzegowej i dna przyszłego zbiornika wodnego. Tak staje się możliwe zbudowanie unikalnej formy architektonicznej i niepowtarzalnych rozwiązań przestrzennych. Metodologicznie opracowanie wspiera się na projektowaniu parametrycznym, co umożliwia zaawansowane formowanie stroniące od jednoznacznych skojarzeń pion – poziom.Wszystkim Laureatom składamy serdeczne gratulacje!

 
Szczegółowe wyniki Konkursu znajdują się załączniku.

Fotorelacja z uroczystości ogłoszenia wyników tutaj