Piotr Sarzyński: Blaski i wrzaski


Spotkanie o architekturze i przestrzeni publicznej z redaktorem działu kultura tygodnika „Polityka”, pomysłodawcą architektonicznych nagród „Polityki”
promocja książki „Wrzask w przestrzeni”
 Czwartek 22.11 g. 18:00, BWA Galeria Miejska w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, wstęp wolny
 
Od lat mam w głowie ten rysunek Andrzeja Mleczki, na którym jeden rodak mówi do drugiego: „Morze, góry, pola, lasy... Panie, jaki to mógłby być piękny kraj!”. Więc siedzi i wierci. Wierci, gdy widzę w owym pięknym lesie setki porzuconych plastikowych toreb. Siedzi, gdy widok gór szpecą gigantyczne, do niczego niepasujące hotele. (...) Nie chcę uwierzyć, by brak gustu był naszą narodową cechą. Wystarczy spojrzeć na wyroby sztuki ludowej, na pamiątki przeszłości i na zabytki. Ale także na to, jak wielu Polaków dobrze radzi sobie z przestrzenią wokół nich – przydomowymi ogródkami, aranżacją mieszkań, doborem ubrań. A jednak przeważa tandeta, bezguście, śmietnik, pseudoelegancja. Kogo winić? Może jeszcze zadufaną w sobie kulturę sarmacką? Może „wiatr od Wschodu”, który niósł bizantyjski, efekciarski przepych? A może dopiero lata realnego socjalizmu z jego wszechogarniającą szarością, mizerią, bylejakością? Czy wręcz ostatnie dwa dziesięciolecia z triumfem kultury masowej stawiającej na powierzchowny blichtr? Obcujemy na co dzień ze szpetotą pod różnymi postaciami, także z pozornego piękna i kiczu. Często oswojeni i pogodzeni tam, gdzie należałoby głośno bić na alarm. Chciałbym, by ta książka zachęciła do myślenia i do rozglądania się wokół. By uświadomiła, że nie może być zgody na bałagan, tandetę, ojcowiznę-dziadowiznę.
fragment wstępu do książki „Wrzask w przestrzeni”
 
Piotr Sarzyński o sobie:
Z wykształcenia jestem socjologiem. Pracowałem w różnych miejscach (m.in. jako asystent na UW i jako nauczyciel w wiejskiej szkole w Bieszczadach), zanim ostatecznie trafiłem w 1986 r. do „Polityki”. Zajmuję się problematyką kulturalną, a szczególnie popularyzacją sztuki. Zawsze też martwił mnie stan architektury i przestrzeni publicznej w Polsce, czemu starałem się dawać wyraz na piśmie. W latach 1988–1996 prowadziłem w TVP liczne programy, m.in. „Studio otwarte” oraz „Kawa czy herbata?”. Napisałem trzy książki: „Przewodnik po rynku malarstwa”, „Kronikę śmierci przedwczesnych” i „Leksykon samobójców”. Mam też troje dzieci. Ta książka jest czwartą, ale więcej dzieci się nie spodziewam. Jestem italofilem, lubię prace ogrodnicze, a nie lubię galerii handlowych. Może dlatego, że ciągle jeszcze rezerwuję ten termin dla miejsc, w których pokazuje się sztukę.
 
 

Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie
Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, Galeria czynna wt.-pt. 11-18, sob.-niedz. 12-18
tel. +48 146888820, e-mail. biuro@gm.tarnow.pl
www.gm.tarnow.pl