X Muza Architektury


Krakowski Oddział SARP zaprasza na premierowy pokaz filmu z cyklu:
 
X Muza ARCHITEKTURY
 
Termin:
25 października 2012
godz. 18:00
 

Film:
THE EDGE OF THE POSSIBLE
Reżyseria: Daryl Dellora
Produkcja: Australia
Czas projekcji: 56 minut
Film w angielskiej wersji językowej z polskimi napisami.
Wprowadzenie i komentarz:
dr hab. inż. arch. Piotr Gajewski, prof. PK
Prezes SARP Oddział Kraków
 

Miejsce:
Kino PAUZA
ul. Floriańska 18
II piętro

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków, Kino PAUZA oraz ArchFilmFest zapraszają na premierowy pokaz filmu The Edge of Possible. Jest to pierwsze spotkanie z nowego cyklu: X Muza ARCHITEKTURY.
 
Opera w Sydney jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Australii. Tak jak w wielu innych przypadkach, również w tym realizacja nie była jednak pozbawiona elementów kontrowersyjnych, wręcz tragicznych.
Dokument przedstawia historię projektowania i tworzenia arcydzieła w nowym ujęciu, które pokazuje wzloty i upadki jego architekta Jorna Utzona.
Reżyser Daryl Dellora zainteresował się tą historią po przeczytaniu o Utzonie w gazecie, we wczesnych latach 90-tych. Autor artykułu zdołał wytropić Utzona, który po powrocie do Danii, odciął się od całego projektu i stał się odludkiem. Dellora był tak zaintrygowany całą historią, że  postanowił opisać i wyprodukować dokument, który znamy teraz jako The Edge of the Possible.
Utzon zrezygnował z pełnienia funkcji głównego architekta w 1966 roku po sporach z nowo powołanym rządem, zwłaszcza z ministrem robót publicznych. Opera nie została zakończona na tym etapie, a do dokończenia wnętrz został sprowadzony nowy zespół. Architekt pożegnał Australię i swoje marzenia.
Kiedy królowa otworzyła Operę w 1973 roku, Utzon nie został zaproszony na uroczystości; jego nazwisko nie zostało wymienione.
Ponad 10 lat po oryginalnym wydaniu „The Edge of the Possible” w 1998 roku, film ten jest teraz dokumentem o słodko-gorzkim zakończeniu. Utzon zmarł w listopadzie 2008 roku. Od chwili rezygnacji w 1966 roku, nigdy nie wrócił już do Australii, by zobaczyć realizację swojego projektu. Dellora powiedział, że „być może w niewielkim stopniu ten film łączy go z dziełem”. Ostatecznie uznanie dla dzieła jednak nastąpiło. W 1999 roku rząd i Opera w Sydney rozpoczęli rozmowy z Utzonem, by unaocznić jego udział w projektowaniu budynku. Wreszcie, projektant i jego marzenie stały się jednością. W 2003 roku Utzon otrzymał za projekt Opery najwyższe wyróżnienie, jakim jest Nagroda Pritzkera. W 2007 roku Opera w Sydney została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Serdecznie zapraszamy!