Architekt poza Architekturą - Zofia de Ines


 
 
Krakowski Oddział SARP zaprasza na kolejną wystawę autorską z cyklu:
 
Architekt  poza  Architekturą
 
 
Zofia de Ines
scenografka teatralna, operowa, baletowa, filmowa i telewizyjna
Wernisaż
13 września 2011 g. 18:00
Wystawa
Galeria SARP
Kraków, Plac Szczepański 6
13-26 września 2011
 
Zofia de Ines
Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydział Scenografii ASP w Krakowie (1972-1975). Od 1975 roku projektuje scenografię i kostiumy dla teatrów polskich i zagranicznych. Scenografia dała jej możliwość realizowania atrakcyjnych rozwiązań architektonicznych w przestrzeni teatralnej w opozycji do szarej PRL-owskiej rzeczywistości. Odtąd teatr stał się dla Zofii de Ines właściwym miejscem dla autorskich realizacji, spełnienia własnych wizji, wyobrażeń, fantazji jak i kreacji.
Zofia de Ines na swym koncie ma ponad dwieście realizacji w teatrach dramatycznych i muzycznych, operze, pantomimie, balecie, również w filmie i telewizji.
Zasadniczymi elementami twórczości Zofii de Ines są autokreacje (stanowią sposób wyrażania i kształtowania osobowości poprzez modę), zabiegi formalne dotyczące sposobu ubierania się oraz śledzenie związków między nimi. Autokreacje od lat prezentuje m.in. w formie pokazów, akcji artystycznych oraz fotografii, które powstają we współpracy ze znanymi fotografami: Tadeuszem Paczulą, Markiem Gardulskim (wystawa Sesje wieczorne, Kraków 2004) i Stefanem Okołowiczem. Wiele fotografii autorstwa Stefana Okołowicza przedstawiających autoperformanse Zofii de Ines zostało zaprezentowanych na wystawie Polka zorganizowanej w CSW w Warszawie w 2005 roku oraz opublikowanych w wydawnictwach Instytutu Teatralnego w Warszawie np. w serii Inna Scena, w artykule Ewy Derdy  pt. Zofii de Ines fantazmaty kobiecości (w publikacji zbiorowej pt. Ciało, płeć, pożądanie. Tożsamość seksualna i tożsamość płci w polskim dramacie i teatrze, 2008).
Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych w kraju (Kraków, Wrocław, Lublin, Sandomierz) - ostatnio wystawę scenografii i kostiumów do spektakli operowych i baletowych z okazji 50-lecia Opery Krakowskiej (2004) - oraz za granicą (Paryż, Darmstad). Brała również udział w wielu wystawach zbiorowych, np. wielokrotnie w Quadriennale Scenografii w Pradze (w 1995 roku napisała artykuł poświęcony kostiumowi do katalogu wystawowego Quadriennale) oraz w wystawie Labirynt zwany Teatr w Krakowie.
Ponadto Zofia de Ines zajmuje się rysunkiem, plakatem, pisze teksty poświęcone kostiumowi i modzie.
Obecnie wykłada kostiumografię w MSKiPU – Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie.
(tekst pochodzi z książki „Architekt poza architekturą”, wyd. SARP Oddział w Krakowie i WA PK)
 
 
Serdecznie zapraszamy
SARP Kraków