Carlo Scarpa: Przestrzeń Mieszkalna. Projekty dla Teatru


Carlo Scarpa (Wenecja 1906 – Sendai 1978), wykładowca architektury, współpracujący z Biennale w Wenecji, jest jedną z najbardziej wszechstronnych i znaczących postaci w architekturze dwudziestego wieku.

Jego studia projektowe obejmują różnorodne dziedziny, od budynków mieszkalnych do pomieszczeń muzealnych, od aranżacji wystaw do designu.

PRZESTRZEŃ MIESZKALNA

Wystawa przedstawia wybrane projekty i rysunki związane z tematyką mieszkania, przechowywane w Centrum Carlo Scarpy w Treviso, zgromadzone w archiwum kolekcji MAXXI Architektura, w Muzeum Narodowym Sztuk XXI wieku w Rzymie, ostatnio rozbudowanym, którego inauguracja została zaplanowana na maj 2010 r.  

Pomiędzy latami ‘30 a ‘60 architekt opracował serię projektów mało znanych, lecz stanowiących podstawę do zrozumienia jego badań projektowych nad przestrzenią mieszkalną.

PROJEKTY DLA TEATRU

Pierwszy raz zostaną pokazane szerszej publiczności nigdy niezrealizowane projekty pomieszczeń teatralnych, opracowane przez Carlo Scarpę w latach 1927 – 1970: Projekt Teatru Wspólnoty z 1927 r., Aranżacja Teatru Rossini w Wenecji z 1937 r., Projekt Teatru Carlo Felice w Genui z 1963 r. i Projekt Teatru Wspólnoty z Vicenzy z 1970 r. Te przykłady ukazują aktualność dzieł Carla Scarpy i jego ukierunkowanie na dialog ze sztuką teatralną, traktowaną jako żywy podmiot, łączący w sobie inne sztuki: muzykę, prozę, teatr i przestrzeń architektoniczną. Konsekwencją tego jest połączenie krańcowo różnych materiałów, a brak rysunków technicznych rekompensowany jest bogactwem form i oryginalnością prezentowanych pomysłów.

Szkice, początkowo wykonane grafitem, kolorowymi kredkami czy węglem na kartach szkicownika, ukazują niezwykłą zdolność Scarpy do zagospodarowywania przestrzeni i przedstawienia jej w sposób profesjonalny dzięki gruntownej znajomości środków graficznych.

Prezentowane projekty obejmują domy i wille realizowane dla klientów z regionu Veneto, jak np.: casa Sacerdoti, casa Pelizzari, Villa Zoppas, Villa Veritti, kompleksy apartamentów w Padwie i Feltre, wystrój Yacht Asta i Hotelu Bauer w Wenecji.

Obie wystawy są owocem analitycznej inwentaryzacji, informatyzacji zbiorów oraz prac renowacyjnych przeprowadzonych przez MAXXI – Centrum Archiwów Architektury, promowane przez Komitet, zajmujący się upowszechnianiem twórczości Carla Scarpy i finansowane przez region Veneto.

 

 

 

 

Wystawy zostały zorganizowane przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie z pomocą włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych DGPC. Uff.II we współpracy z włoskim Ministerstwem Dziedzictwa Narodowego i Kultury, MAXXI Architektura, Międzynarodowym Centrum Nauk o Architekturze Andrea Palladio, Muzeum Manggha, Konsulatem Honorowym Włoch w Krakowie i przedsiębiorstwem Verona Building.

Dostępny będzie dwujęzyczny katalog włosko – polski; wystawy otwarte będą do 23 kwietnia.

INFORMACJE:  

Włoski Instytut Kultury                                             

ul. Grodzka 49           

31-001 Kraków

tel.12 421 89 43 wew. 113

oktawian.steliga.iic@esteri.it                                             

www.iiccracovia.esteri.it

Muzeum Manggha

ul. Marii Konopnickiej 26
30-302 Kraków

tel.12 267 27 03

muzeum@manggha.krakow.pl     

www.manggha.krakow.pl