Pożegnanie - arch. Maciej Kuczyński


Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że dnia 5 sierpnia 2019 odszedł w 90. roku życia nasz Kolega

śp.
Maciej Kuczyński
architekt, pisarz, polarnik, speleolog, badacz, odkrywca

Harcerz Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. Z wykształcenia architekt, współorganizator reaktywowanego po wojnie Klubu Wysokogórskiego, współzałożyciel krakowskiego Klubu Grotołazów, współzałożyciel i wieloletni prezes Polskiego Oddziału The Explorers Club. Honorowy Członek Polskiego Związku Alpinizmu.Prowadził wyprawy odkrywcze do jaskiń w górach Europy i obu Ameryk. Przemierzał peruwiańskie i chilijskie Andy, dżungle Ameryki Łacińskiej i Afryki oraz Himalaje. Był kierownikiem organizacyjnym wypraw naukowych na Spitsbergen, gdzie współzakładał polską stację polarną, a także wypraw paleontologicznych Polskiej Akademii Nauk na pustynię Gobi oraz ekspedycji amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska na lodowce Himalajów, w góry Ruvenzori i na Alaskę. Zdobył San Agustin — najgłębszą jaskinię obu Ameryk. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii. Badacz kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, twórca przełomowej hipotezy na temat biologicznej i trancendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.Jest autorem ponad 30. książek o tematyce podróżniczej, powieści, licznych reportaży, esejów.

Sylwetka Kolegi Macieja Kuczyńskiego została przypomniana w publikacji "Architekt poza architekturą" wydanej przez krakowski Oddział SARP w roku 2010.

Człowiek prawy, ogromnie skromny, niestrudzony i aktywny twórczo do ostatnich tygodni życia.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 14 sierpnia 2019 r. o godz. 12:00 Mszą Św. w kościele pw. Św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach; potem nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

Cześć Jego pamięci!