Wernisaż wystawy malarstwa arch. Beaty Malinowskiej-Petelenz

Miło nam poinformować, że w najbliższy poniedziałek 13 maja br. o godzinie 19.00, w Galerii Dym przy ul. św. Tomasza 13 w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa arch. Beaty Malinowskiej-Petelenz.

Beata Malinowska-Petelenz, architektka, malarka i ilustratorka, profesor w Katedrze Kształtowania Środowiska mieszkaniowego WA PK, autorka m.in. wystawy Nie jedź do Wenecji (Galeria Trzecie Oko, styczeń 2020), zaprezentuje tym razem serię prac pt.  Szaleństwu na imię Wenecja.

Według Bachtina karnawał to czas odwróconego świata – przyzwolenia na szaleństwo i zmiany norm społecznych. W Wenecji więc karnawał trwa cały rok: rzesze turystów odrzucają tanatyczne wizji śmierci miasta. Bo Wenecja wciąż puchnie od turystów biegających pomiędzy obowiązkowym aperolem, selfie pod bazyliką św. Marka i magnesem z lwem chińskiej produkcji. Ten świat ekstremalnej fizyczności, która niesie i unicestwia miasto jednocześnie, znalazł swoją wizję w niezwykłych pracach Beaty Malinowskiej-Petelenz: Dałam się ponieść warstwom kolorów, strojów, wszechobecnych masek. Granice jawy i sny były zatarte, granice miasta – tego, gdzie kończy się prawda a wizja dla turysty – również. Malarstwo staje tu w opozycji do szybkiego zwiedzania, zachęca do kontemplacji koloru, architektury miasta i materii, które – w karnawałowym pędzie – stają się opowieścią o mieście, które, nawet jeśli umrze, to z uśmiechem na ustach.

Inspiracją do nowego cyklu malarskiego w technice mieszanej była wizyta Autorki w Wenecji w ostatnią sobotę karnawału 2024.

Kuratorem wystawy jest dr hab. inż. arch. Mariusz Twardowski, prof. PK. Wystawę wspiera organizacyjnie fundacja AP KunstArt Fund.

Patronem medialnym wydarzenia jest Gazetta Italia i niemuzeum.pl.