Promocja książki „Osobliwy dziennik budowy” dr inż. arch. Małgorzaty Z. Wilczkiewicz

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza w najbliższy czwartek 25 maja 2023 o godz. 18:00 do Galerii Architektury SARP przy pl. Szczepańskim 6 w Krakowie na promocję książki „Osobliwy dziennik budowy” autorstwa pani dr inż. arch. Małgorzaty Z. Wilczkiewicz.

Motto autorki: Architekci są jak anioły, nie mają płci…

„Osobliwy dziennik budowy” jest książką, w której autorka opisuje trudną drogę rozwoju zawodowego architekta – kobiety, poruszającej się w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Pierwsze lata to studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i praktyka w krakowskim „Miastoprojekcie”. Zwrot kariery zawodowej w kierunku konserwacji zabytków zaprowadził autorkę na Zamek Królewski na Wawelu, a dalej do Rosji, Francji i Stanów Zjednoczonych. Zachodzące w Polsce zmiany zmusiły Małgorzatę Wilczkiewicz – jak wielu innych Polaków tracących pracę w nowej rzeczywistości – do emigracji, z której powróciła w 2008 roku. Książka jest osobistym “Dziennikiem budowy”, zapisem zmagań i trudności pokonywanych w kolejnych biurach projektowych oraz walki z nieprzyjazną, emigracyjną rzeczywistością.

Dr inż. architekt MAŁGORZATA ZOFIA WILCZKIEWICZ – Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1978), doktorat na tejże uczelni (1999). Stypendystka Rządu Francuskiego (1991) oraz Fundacji Kościuszkowskiej (1992-1993). Od 1994 roku mieszka na stałe w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, pracując zawodowo w obu krajach.

W latach 2019-2022 powołana na stanowisko rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami.

Karierę zawodową rozpoczynała w Miastoprojekcie – Kraków, gdzie zdobywała stopnie zawodowe: asystenta, projektanta i głównego projektanta.

Od roku 1986 prowadziła Pracownię Projektową na Wawelu (PP PKZ Kraków Wawel) nadzorując prace projektowe wykonywane na Wzgórzu Wawelskim. W roku 1988 uczestniczyła w zespole PP PKZ – Warszawa, kierując pracami projektowymi i wykonując nadzory nad pięcioma zabytkowymi budowlami znajdującymi się w Jekaterińskim Parku w Carskim Siole (Rosja).

W 1990 roku, jako stypendystka Rządu Francuskiego, brała udział w projekcie l’Esplanade (zamek w Gaillon, Francja) prowadzonym przez prof. arch. Benjamina Mouton.

W latach 1992-93 otrzymała stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, w ramach którego studiowała na Columbia University, Graduate School of Architecture, Urban Planning and Preservations Monuments (Nowy Jork), pod kierunkiem prof. Martina E. Weavera.

Od roku 1994 mieszka w Nowym Jorku, pracując jako architekt w New York City Housing Authority (Zarząd budynków komunalnych miasta Nowy Jork). W 1999 obroniła pracę doktorską na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zatytułowaną “Zwieńczenia wieżowe, ich geneza i prognoza”.

Do Polski powróciła w roku 2008 przyjmując stanowisko adiunkta na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W latach 2010-2018 wypromowała 90 prac dyplomowych na kierunkach: Architektura Krajobrazu i Gospodarka Przestrzenna. Autorka monografii „Kierunki rozwoju architektury krajobrazu w Stanach Zjednoczonych” (2013) oraz ponad dwudziestu naukowych publikacji z dziedziny architektury krajobrazu i konserwacji zabytków.