Śp. prof. Witold Cęckiewicz (1924-2023)

Z ogromnym żalem przekazujemy wiadomość o śmierci pana profesora Witolda Cęckiewicza, wybitnego architekta i urbanisty, wieloletniego członka Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Kraków, laureata Złotej Odznaki SARP.

Prof. Witold Cęckiewicz urodził się 24 kwietnia 1924 roku w Nowym Brzesku, zmarł 18 lutego 2023 w Krakowie. W roku 1950 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1970 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1979 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

W latach 1955-1960 piastował urząd Głównego Architekta Miasta Krakowa, w latach 1970-1994 dyrektora Instytutu Projektowania Urbanistycznego i kierownika Katedry Kompozycji Urbanistycznej.

Profesor Cęckiewicz był autorem wielu obiektów użyteczności publicznej jak m.in. Ośrodek Wczasów  Dziecięcych w Kowańcu k. Nowego Targu i Prewentorium w Przegorzałach , hotel „Cracovia”, kino „Kijów” (Nagroda Ministra Budownictwa), współautorem zespołu obiektów ambasady polskiej w New Delhi. Był szefem zespołów projektowych Osiedli mieszkaniowych zrealizowanych w Krakowie m.in. Dębniki i Mistrzejowice.

Witold Cęckiewicz był laureatem kilkudziesięciu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych i urbanistycznych krajowych i zagranicznych.  W roku 1972 otrzymał krakowską Nagrodę SARP za twórczość architektoniczną, a w 1980 ogólnopolską Honorową Nagrodę SARP za wybitne osiągnięcia architektoniczne. W roku 1994 oraz 2006 został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie nauki i sztuki oraz twórczości artystycznej. Za osiągnięcia twórcze i naukowe został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jako żołnierz AK był odznaczony dwukrotnie Krzyżem Partyzanckim za udział w akcji „Burza” w 1944. W roku 2000 odznaczony został przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 50-lecie pracy naukowej, dydaktycznej i twórczej. W 2006 otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt osiągnięć naukowych i twórczych. W 2021 uhonorowany został Doroczną Nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla wybitnych postaci polskiej kultury – w kategorii Architektura.

Profesor Witold Cęckiewicz był Laureatem Nagrody im. św. Brata Alberta za osiągnięcia w dziedzinie architektury sakralnej. Był głównym projektantem Katedry w Rzeszowie oraz m. in. kościołów w Kielcach – Baranówku i w Kostomłotach k. Kielc, w Zakopanem przy ul. Zamoyskiego, w Krakowie na Wzgórzach Krzesławickich, b. Lotnisku w Czyżynach, na os. Ruczaj-Zaborze oraz na os. Cegielniana, w Rzeszowie XX. Saletynów, w Rodakach k. Zawiercia. W latach 1989 i 1997 projektował ołtarze papieskie na Błoniach Krakowskich. Był autorem i głównym projektantem założenia urbanistyczno-architektonicznego zespołu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Był autorem rzeźby św. Brata Alberta w kościele parafialnym na os. Dywizjonu 303 w Krakowie – Czyżynach oraz autorem pomnika – rzeźby Jana Pawła II zrealizowanego przy współpracy Wincentego Chlipały i Piotra Chwastarza w roku 2006 na cokole wieży przy bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

W latach 2005-2006 opracował koncepcję architektoniczną rozbudowy Panteonu Narodowego na Skałce w Krakowie. W 1999 roku otrzymał wysokie odznaczenie papieskie – Komandorium Orderu św. Grzegorza Wielkiego przyznane przez Ojca Św. Jana Pawła II za osiągnięcia w zakresie architektury sakralnej.

Profesor był aktywnym członkiem SARP od 1953 roku, był Członkiem Oddziałowego Kolegium Sędziów Konkursowych SARP, a w latach 1962-1990 Członkiem Rady przy ZG SARP. W 1978 roku został laureatem Złotej Odznaki SARP za pracę społeczną na rzecz Stowarzyszenia.

Był też aktywnym członkiem wielu innych stowarzyszeń i organizacji: PAU i PAN, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polskiego Klubu Ekologicznego, Światowego Związku Żołnierzy AK, Komisji ds. Architektury Sakralnej przy Metropolicie Krakowskim.

Profesor Cęckiewicz był wychowawcą kilku generacji architektów i urbanistów oraz autorem ok. 100 publikacji z zakresu Architektury i Urbanistyki.

We wspomnieniach studentów, współpracowników i członków SARP pozostanie na zawsze jako wybitny przedstawiciel kultury polskiej.

Cześć Jego pamięci!

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 24 lutego 2023 o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. 

———————————————————

Fot.: arch. Beata Malinowska-Petelenz