Wystawa Absolwenci Architekci

Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z otwarcia wystawy: https://www.architekturaibiznes.pl/absolwenci-architekci-wystawa,11569.html

Polecamy również obejrzenie filmu – reportażu z Jubileuszu V LO

Od 44’32” jest reportaż z wernisażu wystawy w Galerii Oddziału.

Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Absolwenci – Architekci, w ramach Jubileuszu 150-lecia V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który odbędzie się 7 czerwca 2022 o godzinie 18.00 w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6.

Wystawa prezentuje osiągnięcia architektoniczne absolwentów Liceum. Zawiera 21 plansz formatu B2, pokazujących syntezę osiągnięć twórców, działających na wielu polach królowej sztuk – Architektury. W znakomitej większości byli oni – i są –  członkami Stowarzyszenia Architektów Polskich. Możemy zdradzić, że pierwszy eksponat dotyczy wielkiego kolegi dzisiejszych twórców – legendarnego Teodora Talowskiego, architekta obdarzonego genialną fantazją, a przy tym jednego z pierwszych absolwentów szkoły (matura – 1875!), a trzeci Zygmunta Hendla, wybitnego konserwatora m.in. Zamku Królewskiego na Wawelu. Plansze uszeregowane zostały według roczników matur, a spośród wielu świetnych architektów minionych epok, kuratorzy wybrali jeszcze Józefa Pokutyńskiego i Jerzego Struszkiewicza, działających w latach belle époque i międzywojennych. Współczesność, w jej wielu odmianach, reprezentują abiturienci powojenni (będący też absolwentami Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, a często i profesorami), autorki i autorzy znanych projektów i realizacji w kraju i za granicą, także na innych kontynentach. Najmłodsi – to maturzyści z roku 2010. Pokazano dzieła w każdej skali, od szkiców i publikacji przez wnętrza, domy jednorodzinne, konserwacje i adaptacje, po gigantyczne inwestycje.

Kuratorami wystawy są Piotr Lewicki i Marta A. Urbańska, a autorem projektu graficznego wystawy – Lubomir Nikolov.

Intrygujące jest pytanie, czy architektów tak różnych epok łączy coś więcej, niż to samo Liceum? Zapraszamy serdecznie do obejrzenia ekspozycji, może znajdą Państwo odpowiedź…

Wystawa prezentowana będzie do 24 czerwca 2022, w Galerii Architektury SARP przy placu Szczepańskim 6, w godzinach: poniedziałki, środy i piątki od 9.00 do 14.00, a we wtorki i w czwartki – od 13.00 do 18.00. Wstęp wolny.