Śp. arch. Stanisław Deńko (1943-2021)

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 29 listopada 2021 odszedł nasz Kolega, architekt Stanisław Deńko, laureat Honorowej Nagrody SARP.

Kolega Deńko pochodził z rodziny inteligenckiej; był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (1967). Od roku 1971 związany był ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Przez wiele lat działał jako sędzia konkursowy; był wiceprezesem Zarządu SARP Oddział Kraków (1976-1984) oraz wiceprezesem ds. twórczości Zarządu Głównego SARP (1994-1997). Za zaangażowanie w działalność statutową Stowarzyszenia został wyróżniony Złotą Odznaką SARP (1985); był laureatem Krakowskiej Nagrody SARP za Twórczość Architektoniczną (2000). Co więcej, w roku 2016 został Laureatem Honorowej Nagrody SARP – za wieloletnią, wybitną twórczość w dziedzinie sztuki architektury oraz charyzmatyczną działalność na polu dydaktyki.

Stanisław Deńko w latach 1995 – 1999 był głównym architektem Miasta Krakowa i dyrektorem Wydziału Architektury i Urbanistyki krakowskiego magistratu. Od początku istnienia Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów (2002), aż do ostatnich chwil, Kolega Deńko był członkiem Rady MPOIA oraz aktywnym uczestnikiem Miejskiej, Wojewódzkiej i Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

Był długoletnim wykładowcą Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, pod kierunkiem i we współpracy z prof. Witoldem Cęckiewiczem (do 2000), wykładał na Uniwersytecie Stanowym Tennessee w Knoxville (1990-1993) oraz był nauczycielem akademickim na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (od 2004)

Kolega Stanisław Deńko łączył wszystkie te – bardzo liczne – aktywności na rzecz środowiska zawodowego i edukacji architektonicznej z twórczą praktyką. W roku 1993 założył biuro architektoniczne „Wizja” Sp. z o.o. Był autorem i współautorem wielu studiów (w tym Uwarunkowań do Studium UIKRP Miasta Krakowa, opracowania „Kazimierz Action Plan”), projektów i realizacji. Do najwybitniejszych, nagradzanych realizacji Kolegi należą obiekty w każdej skali: ambasada polska w New Delhi (1973-1977, I nagroda w konkursie, z W. Cęckiewiczem); Auditorium Maximum UJ (2000-2005, I nagroda w konkursie, z R. Kuzianikiem); dom w Burowie (2010, Nagroda Województwa Małopolskiego im. S. Witkiewicza); Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie (2014, I nagroda w konkursie międzynarodowym, z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum, nominowany do Nagrody Miesa van der Rohe).

Architekturę autorstwa Stanisława Deńki cechowała zawsze wybitnie wrażliwa, twórcza reakcja na kontekst, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich koniecznych, skomplikowanych uwarunkowań. Architekt Stanisław Deńko pozostanie na zawsze w naszych wspomnieniach jako zrównoważony, subtelny, ogromnie życzliwy Kolega, oddany sprawie – jako Człowiek o głębokim wymiarze duchowym i etycznym. Cześć Jego pamięci!

Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy współczucia.

Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 7 grudnia 2021 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Początek uroczystości w kaplicy cmentarnej o godz. 13.40.

Na podstawie materiałów Biura SARP Oddział Kraków (P. Sylwii Gubernat) i biura „Wizja” Sp. z o.o., opracowała arch. Marta A. Urbańska, członek Zarządu SARP Oddział Kraków.

———————————————————

Fot. Beata Malinowska-Petelenz, „Spotkanie z Mistrzem” (21.11.2013)

Mowa pożegnalna wygłoszona przez arch. Bohdana Bisia Lisowskiego, Prezesa SARP