Śp. arch. Janusz Dziduszko (1938-2021)

Zawiadamiamy z żalem, że 15 kwietnia 2021 r. odszedł od nas Kolega Janusz Dziduszko, architekt, wieloletni członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, niegdysiejszy przewodniczący Koła SARP w Tarnowie. Urodził się w 1938 r. w Ustrzykach Dolnych, do szkoły chodził w Sanoku, a studia podjął w 1955 roku na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

Zawód architekta uprawiał w trudnych czasach, wiele projektując i realizując – najpierw w Krakowie i Koszalinie. Lwią część swej aktywności zawodowej, od 1965 r., związał z Tarnowem, głównie z Wojewódzkim Biurem Projektów. We wspomnieniach swych kolegów, w tym młodszych architektów, traktujących Go jak prawdziwego mistrza, pozostał jako osoba obdarzona temperamentem artystycznym, a przy tym ogromnie sumienna i profesjonalna. Zwracał zawsze uwagę na jakość projektów i architektury, był perfekcjonistą i pasjonatem. Miał wiele zainteresowań – kolekcjonował militaria, lubił sport, był duszą wydarzeń zawodowych i  towarzyskich tarnowskiego środowiska architektów.

Po latach czynnego uprawiania architektury, powrócił do swej największej pasji – do rysunku i malarstwa. Stworzył prawdziwy leksykon miniaturowych  kopii malarstwa światowego i polskiego, umiejętnie i z dystansem bawiąc się sztuką. Uprawiał ciekawą technikę, rysując kredkami na papierze, na niewielkich formatach, często eksperymentując z rodzajami papieru. Twórczość Janusza Dziduszko prezentowano na wielu wystawach, tłumnie odwiedzanych przez publiczność.

Zarząd Oddziału SARP Kraków składa kondolencje Rodzinie i kręgom architektów Tarnowa. Odejście Kol. Dziduszko jest wielką stratą. Cześć Jego pamięci!

Opracowała: dr inż. arch. Marta A. Urbańska, prof. PK, na podstawie materiałów Kol. Marii Janik, arch. IARP.