ŚP. PROF. WOJCIECH KOSIŃSKI (1943 – 2020)

SARP Oddział Kraków z ogromnym żalem zawiadamia o odejściu śp. Pana Profesora Wojciecha Kosińskiego, wieloletniego członka i filara naszego Stowarzyszenia.

Prof. zw. dr hab. inż. arch. Wojciech Kosiński urodził się w 1943 roku we Lwowie, mieszkał i działał w Krakowie. Zmarł tu 9 IV 2020. Większość życia zawodowego i naukowego związał z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie studiował, uzyskał dyplom magistra, obronił doktorat, habilitację i uzyskał tytuły profesora.

Działał ogromnie aktywnie na polach architektury, urbanistyki i architektury krajobrazu, tak jako dydaktyk, jak i praktykujący architekt. Był też świetnym rysownikiem i świetnie nauczał rysunku. Jak pisał sam o sobie, w krótkiej notce na potrzeby jednej z Jego ostatnich publikacji w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie uczył od 2015 roku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych, był laureatem wielu konkursów i autorem szeregu realizacji architektonicznych, takich jak: Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie, pawilonu informacyjnego na zaporze w Niedzicy n/Jeziorem Czorsztyńskim, kaplicy Matki Bożej Królowej Podhala na Przełęczy Danielki w Jabłonce, Domu Parafialnego przy kościele Dobrego Pasterza w Krakowie i licznych rezydencji.

Praktykę łączył z dynamiczną działalnością naukową, która obejmowała ponad 200 artykułów naukowych i 7 książek. W swej karierze był także, między innymi, zastępcą Głównego Architekta Miasta Krakowa i członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN.

Przede wszystkim jednak, wszechstronnie utalentowany prof. Wojciech Kosiński był wielkim entuzjastą architektury. Był prawdziwym spiritus movens wielu działań z nią związanych, prowadził badania, wykłady, warsztaty, debaty i wygłaszał wystąpienia konferencyjne w krajach Europy, obydwu Ameryk, w Afryce i Azji. Był doskonałym mówcą, błyskotliwym propagatorem architektury, zawsze pełnym inteligencji i werwy we wszystkich swych działaniach. Nawet zmagając się z ciężką chorobą, nie ustawał w pracy, przyjacielski i zawsze gotów do wspierania inicjatyw młodszych kolegów – swym talentem i wielkim doświadczeniem. Ostatnio mogliśmy podziwiać kunszt profesora Kosińskiego jako moderatora w trakcie Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019.

Jego odejście jest dla nas ciosem i niepowetowaną stratą.

Wojtku, byłeś niepowtarzalny, cześć Twej pamięci!

Opracowała: Marta A. Urbańska, członek Zarządu SARP Oddział Kraków

Autorka składa podziękowania P. doc. Katarzynie Petri, Prodziekan WAISP KA, za Jej pomoc

Fot: Beata Malinowska-Petelenz